Amphenol Aerospace Operations MS27467T21B41PD
MS27467T21B41PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B41PD
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T21B41PD.pdf
Availability of MS27467T21B41PD
QUANTITY
MS27467T21B41PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B41PD
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B41PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B41PD
Related LinksMS27467, MS27467T21B41PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21B41PD Details Description
Related parts for MS27467T21B41PD
GDT 150V 2.5KA DIN RAIL datasheet.pdf
IC AMP POST PECL 3.3V/5V 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
WIRE FERRULE REEL 18AWG GRAY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5600K 1A SMD datasheet.pdf