TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F41H
MS27467T21F41H picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F41H
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T21F41H.pdf
Availability of MS27467T21F41H
QUANTITY
MS27467T21F41H Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F41H
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F41H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F41H
Related LinksMS27467, MS27467T21F41H Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F41H Details Description
Related parts for MS27467T21F41H
FUSE GLASS 100MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOEIAJ datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 160POS datasheet.pdf
SIREN PIEZO 5-15 VDC WIRE LEADS datasheet.pdf
RES 137 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
VACUUM SEALER 20" W/BAR 120VAC datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 176UFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf