TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B21SA-LC
MS27467T23B21SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B21SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
MS27467T23B21SA-LC.pdf
Availability of MS27467T23B21SA-LC
QUANTITY
MS27467T23B21SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B21SA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B21SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B21SA-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T23B21SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B21SA-LC Details Description
Related parts for MS27467T23B21SA-LC
SLIT HARNESS WRAP NYLON 100M datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 180PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf