TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25B19JB
MS27467T25B19JB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25B19JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T25B19JB.pdf
Availability of MS27467T25B19JB
QUANTITY
MS27467T25B19JB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25B19JB
Internal Part NumberEIS-MS27467T25B19JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25B19JB
Related LinksMS27467, MS27467T25B19JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25B19JB Details Description
Related parts for MS27467T25B19JB
IC CPLD 64MC 7NS 44PLCC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3.3K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND RED PANEL MNT datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3.5A 80 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 16SOIC datasheet.pdf