Amphenol Aerospace Operations MS27468T15B19SA
MS27468T15B19SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B19SA
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T15B19SA.pdf
Availability of MS27468T15B19SA
QUANTITY
MS27468T15B19SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B19SA
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B19SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15B19SA
Related LinksMS27468, MS27468T15B19SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15B19SA Details Description
Related parts for MS27468T15B19SA
RES SMD 68K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.0V SC-82AB datasheet.pdf
SOFTWARE ASSEMBLER/LINKER TMS370 datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMA datasheet.pdf
IC FPGA 210 I/O 484FBGA datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.1W TH datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf