TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T19B11JA-LC
MS27468T19B11JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T19B11JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
MS27468T19B11JA-LC.pdf
Availability of MS27468T19B11JA-LC
QUANTITY
MS27468T19B11JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T19B11JA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27468T19B11JA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T19B11JA-LC
Related LinksMS27468T1, MS27468T19B11JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T19B11JA-LC Details Description
Related parts for MS27468T19B11JA-LC
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 230V datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf