TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T23B55H
MS27468T23B55H picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T23B55H
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T23B55H.pdf
Availability of MS27468T23B55H
QUANTITY
MS27468T23B55H Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T23B55H
Internal Part NumberEIS-MS27468T23B55H
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T23B55H
Related LinksMS27468, MS27468T23B55H Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T23B55H Details Description
Related parts for MS27468T23B55H
RES SMD 464 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS .156 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 4WLCSP datasheet.pdf
IC 2-BIT BI-DIR V-LVL XLATR SM8 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 60V 10% 0803 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4.9A 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-MSOP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FOR/OFF/REV datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 5.0" DIA datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
AM600261 BASE datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf