Amphenol Aerospace Operations MS27472E22A55S
MS27472E22A55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27472E22A55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27472E22A55S.pdf
Availability of MS27472E22A55S
QUANTITY
MS27472E22A55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472E22A55S
Internal Part NumberEIS-MS27472E22A55S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472E22A55S
Related LinksMS27472, MS27472E22A55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472E22A55S Details Description
Related parts for MS27472E22A55S
IDC CABLE - MPD60K/MC60G/MPD60K datasheet.pdf
LCD TFT 8.4" 640X480 VGA datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8MAP datasheet.pdf
FUSEHOLDER KNOB 3AG SCREWDRIVER datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
LS W/ LED datasheet.pdf
CONN. 4POS. AMP MCP1.2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
1000UF 100V 25X40MM 105C 10000H datasheet.pdf