Amphenol Aerospace Operations MS27472T12B98PLC
MS27472T12B98PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27472T12B98PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27472T12B98PLC.pdf
Availability of MS27472T12B98PLC
QUANTITY
MS27472T12B98PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27472T12B98PLC
Internal Part NumberEIS-MS27472T12B98PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27472T12B98PLC
Related LinksMS27472T, MS27472T12B98PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27472T12B98PLC Details Description
Related parts for MS27472T12B98PLC
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 3PF 0.25PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.3V SOT25-5 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf