Amphenol Aerospace Operations MS27473E24A61SB
MS27473E24A61SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27473E24A61SB
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27473E24A61SB.pdf
Availability of MS27473E24A61SB
QUANTITY
MS27473E24A61SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27473E24A61SB
Internal Part NumberEIS-MS27473E24A61SB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27473E24A61SB
Related LinksMS27473, MS27473E24A61SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27473E24A61SB Details Description
Related parts for MS27473E24A61SB
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD-CH 16-TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SV 7.62HP/03/180F 3.5SN BK BX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SNT-4A datasheet.pdf