Amphenol Aerospace Operations MS27484E18F53S
MS27484E18F53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E18F53S
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484E18F53S.pdf
Availability of MS27484E18F53S
QUANTITY
MS27484E18F53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E18F53S
Internal Part NumberEIS-MS27484E18F53S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E18F53S
Related LinksMS27484, MS27484E18F53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E18F53S Details Description
Related parts for MS27484E18F53S
RES SMD 150 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
IC VREG MULTIFUNC AUTO MULTIWATT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 740MA 361 MOHM datasheet.pdf
FUSE CERM 25A 280VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 13.05K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
2 pF Off Capacitance, 1 pC Charge Injection, +-15 V/12 V 4:1 iCMOS Multiplexer IC datasheet.pdf