Amphenol Aerospace Operations MS27484T10B13P
MS27484T10B13P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T10B13P
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484T10B13P.pdf
Availability of MS27484T10B13P
QUANTITY
MS27484T10B13P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T10B13P
Internal Part NumberEIS-MS27484T10B13P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T10B13P
Related LinksMS27484, MS27484T10B13P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T10B13P Details Description
Related parts for MS27484T10B13P
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A .9-2.5VDC OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf