Amphenol Aerospace Operations MS27497E22F55S
MS27497E22F55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E22F55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497E22F55S.pdf
Availability of MS27497E22F55S
QUANTITY
MS27497E22F55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E22F55S
Internal Part NumberEIS-MS27497E22F55S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E22F55S
Related LinksMS27497, MS27497E22F55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E22F55S Details Description
Related parts for MS27497E22F55S
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 12" datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
AC 10C 10#16 SKT PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf