Amphenol Aerospace Operations MS27497T22B21PLC
MS27497T22B21PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T22B21PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALLMT PINS
Datasheet Download
MS27497T22B21PLC.pdf
Availability of MS27497T22B21PLC
QUANTITY
MS27497T22B21PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T22B21PLC
Internal Part NumberEIS-MS27497T22B21PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T22B21PLC
Related LinksMS27497T, MS27497T22B21PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T22B21PLC Details Description
Related parts for MS27497T22B21PLC
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A DIRECTFET datasheet.pdf
SENS 1000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
SWITCH TACT CAP 6MM RND BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 68.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 500' datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
Connector HDMI 19 Position datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 31C S 36" YEL FLOAT NI datasheet.pdf