Amphenol Aerospace Operations MS27508E18B35SLC
MS27508E18B35SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E18B35SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 66POS BOX MT SCKT
Datasheet Download
MS27508E18B35SLC.pdf
Availability of MS27508E18B35SLC
QUANTITY
MS27508E18B35SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E18B35SLC
Internal Part NumberEIS-MS27508E18B35SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E18B35SLC
Related LinksMS27508E, MS27508E18B35SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E18B35SLC Details Description
Related parts for MS27508E18B35SLC
FUSE BOARD MNT 4A 350VAC 125VDC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT LC2MOS 18-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 76POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 470 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC DVR CRT 3CH 12MHZ TO247-15 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
BANANA JAW CLIP RE datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf