Amphenol Aerospace Operations MS27656T19B32PALC
MS27656T19B32PALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19B32PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27656T19B32PALC.pdf
Availability of MS27656T19B32PALC
QUANTITY
MS27656T19B32PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19B32PALC
Internal Part NumberEIS-MS27656T19B32PALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19B32PALC
Related LinksMS27656T, MS27656T19B32PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T19B32PALC Details Description
Related parts for MS27656T19B32PALC
LED GREEN DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf