ITT Cannon, LLC MS3101E18-11PF187
MS3101E18-11PF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E18-11PF187
Brief Description
CONN RCPT 5 POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101E18-11PF187.pdf
Availability of MS3101E18-11PF187
QUANTITY
MS3101E18-11PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E18-11PF187
Internal Part NumberEIS-MS3101E18-11PF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E18-11PF187
Related LinksMS3101E1, MS3101E18-11PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101E18-11PF187 Details Description
Related parts for MS3101E18-11PF187
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO218X datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC -24V OUT -180MA datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .163 GOLD datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO204AC datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 3A 400V GBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
JACK SCREW M3 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 190MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf