Amphenol Industrial MS3106A22-24S
MS3106A22-24S picture photo
Mfg. Part Number
MS3106A22-24S
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3106A22-24S.pdf
Availability of MS3106A22-24S
QUANTITY
MS3106A22-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106A22-24S
Internal Part NumberEIS-MS3106A22-24S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert22-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106A22-24S
Related LinksMS3106, MS3106A22-24S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3106A22-24S Details Description
Related parts for MS3106A22-24S
RES SMD 16M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 230VAC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 580MA 375 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DISC SPRING datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 17POS SMD R/A datasheet.pdf