ITT Cannon, LLC MS3106R36-14S
MS3106R36-14S picture photo
Mfg. Part Number
MS3106R36-14S
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
MS3106R36-14S.pdf
Availability of MS3106R36-14S
QUANTITY
MS3106R36-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106R36-14S
Internal Part NumberEIS-MS3106R36-14S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert36-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A, 74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106R36-14S
Related LinksMS3106, MS3106R36-14S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106R36-14S Details Description
Related parts for MS3106R36-14S
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" DBL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 82MA 33 OHM TH datasheet.pdf