Amphenol Industrial MS3122E18-32SX
MS3122E18-32SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E18-32SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3122E18-32SX.pdf
Availability of MS3122E18-32SX
QUANTITY
MS3122E18-32SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E18-32SX
Internal Part NumberEIS-MS3122E18-32SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E18-32SX
Related LinksMS3122E, MS3122E18-32SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E18-32SX Details Description
Related parts for MS3122E18-32SX
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT HD 104POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS DL ALUM SLD CUP datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 16PORT 484FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/E datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 35MA SNT4A datasheet.pdf