Amphenol Industrial MS3122E22-41P
MS3122E22-41P picture photo
Mfg. Part Number
MS3122E22-41P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3122E22-41P.pdf
Availability of MS3122E22-41P
QUANTITY
MS3122E22-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3122E22-41P
Internal Part NumberEIS-MS3122E22-41P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3122E22-41P
Related LinksMS3122, MS3122E22-41P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3122E22-41P Details Description
Related parts for MS3122E22-41P
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 100KHZ 8SO datasheet.pdf
USB INSERT datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC260LC3B datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf