ITT Cannon, LLC MS3124F12-10PF0
MS3124F12-10PF0 picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F12-10PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS
Datasheet Download
MS3124F12-10PF0.pdf
Availability of MS3124F12-10PF0
QUANTITY
MS3124F12-10PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F12-10PF0
Internal Part NumberEIS-MS3124F12-10PF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F12-10PF0
Related LinksMS3124F, MS3124F12-10PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124F12-10PF0 Details Description
Related parts for MS3124F12-10PF0
CABLE SPEAKER 2COND 12AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 700MA 600 MOHM datasheet.pdf
XFRMR FOR BCM5208,5203 CS 40SOP datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
GDT 360V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-BAN PLUG BLK 36" datasheet.pdf