Amphenol Aerospace Operations MS3454W22-14PW
MS3454W22-14PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3454W22-14PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3454W22-14PW.pdf
Availability of MS3454W22-14PW
QUANTITY
MS3454W22-14PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3454W22-14PW
Internal Part NumberEIS-MS3454W22-14PW
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3454W22-14PW
Related LinksMS3454W, MS3454W22-14PW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3454W22-14PW Details Description
Related parts for MS3454W22-14PW
IC EEPROM 64KBIT 90NS 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS 3000PSI 5/8" 9/16-18 UNF 5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 5MHZ 8SOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 275MA 4.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf