Amphenol Aerospace Operations MS3459LS24-22PX
MS3459LS24-22PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3459LS24-22PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3459LS24-22PX.pdf
Availability of MS3459LS24-22PX
QUANTITY
MS3459LS24-22PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459LS24-22PX
Internal Part NumberEIS-MS3459LS24-22PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert24-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishSilver
FeaturesSelf Locking
Contact Finish Thickness-
Current Rating46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459LS24-22PX
Related LinksMS3459L, MS3459LS24-22PX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459LS24-22PX Details Description
Related parts for MS3459LS24-22PX
CONN EDGECARD 128PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RADIO SIGNAL PROC 44-QFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 13POS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% DISC datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf