TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L24-19SX-LC
MS3470L24-19SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L24-19SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
MS3470L24-19SX-LC.pdf
Availability of MS3470L24-19SX-LC
QUANTITY
MS3470L24-19SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L24-19SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L24-19SX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L24-19SX-LC
Related LinksMS3470L2, MS3470L24-19SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L24-19SX-LC Details Description
Related parts for MS3470L24-19SX-LC
Connector Header 9 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 15V 50MA TO-92 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 66POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 5.9"L X 5.9"W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf