TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W16-26PW-LC
MS3471W16-26PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W16-26PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 26POS PIN
Datasheet Download
MS3471W16-26PW-LC.pdf
Availability of MS3471W16-26PW-LC
QUANTITY
MS3471W16-26PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W16-26PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471W16-26PW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W16-26PW-LC
Related LinksMS3471W1, MS3471W16-26PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W16-26PW-LC Details Description
Related parts for MS3471W16-26PW-LC
IC INVERTER HEX SCHMITT 14TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20MADC OUT 3PHASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN MINI FIT HEADER 6POS datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-R/A FMALE 3POS 1M datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 178MA 12.5 OHM datasheet.pdf