TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W24-19AX
MS3471W24-19AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W24-19AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN
Datasheet Download
MS3471W24-19AX.pdf
Availability of MS3471W24-19AX
QUANTITY
MS3471W24-19AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W24-19AX
Internal Part NumberEIS-MS3471W24-19AX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W24-19AX
Related LinksMS3471W, MS3471W24-19AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W24-19AX Details Description
Related parts for MS3471W24-19AX
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-25 BAR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSHRINK ITCSN datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 5% 55W datasheet.pdf