TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L14-5PZ
MS3474L14-5PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L14-5PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3474L14-5PZ.pdf
Availability of MS3474L14-5PZ
QUANTITY
MS3474L14-5PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L14-5PZ
Internal Part NumberEIS-MS3474L14-5PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L14-5PZ
Related LinksMS3474, MS3474L14-5PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L14-5PZ Details Description
Related parts for MS3474L14-5PZ
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTIPLE SCREW CONNECTION PG16 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16.7VC SMCJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 96POS datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 10M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf