TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W16-26AW
MS3474W16-26AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W16-26AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN
Datasheet Download
MS3474W16-26AW.pdf
Availability of MS3474W16-26AW
QUANTITY
MS3474W16-26AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W16-26AW
Internal Part NumberEIS-MS3474W16-26AW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W16-26AW
Related LinksMS3474W, MS3474W16-26AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W16-26AW Details Description
Related parts for MS3474W16-26AW
POWER SUPPLY 60V 2A DIGITAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SSD 144GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf