TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L12-10PW-LC
MS3475L12-10PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L12-10PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN
Datasheet Download
MS3475L12-10PW-LC.pdf
Availability of MS3475L12-10PW-LC
QUANTITY
MS3475L12-10PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L12-10PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475L12-10PW-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L12-10PW-LC
Related LinksMS3475L1, MS3475L12-10PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L12-10PW-LC Details Description
Related parts for MS3475L12-10PW-LC
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 10A 100V KBU datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A TO220 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
BLADE HEX 4MM 4.72" datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 48V datasheet.pdf