Amphenol Aerospace Operations MS3475W22-95B
MS3475W22-95B picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W22-95B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475W22-95B.pdf
Availability of MS3475W22-95B
QUANTITY
MS3475W22-95B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W22-95B
Internal Part NumberEIS-MS3475W22-95B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-95
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (26)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W22-95B
Related LinksMS3475, MS3475W22-95B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W22-95B Details Description
Related parts for MS3475W22-95B
BOARD EVAL FOR AD8314 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VDC BLADE 1000PC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 53MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.71A 55 MOHM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HDI SEATING T1 3 ROW 60 POSN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf