TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L24-31PY-LC
MS3476L24-31PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L24-31PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN
Datasheet Download
MS3476L24-31PY-LC.pdf
Availability of MS3476L24-31PY-LC
QUANTITY
MS3476L24-31PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L24-31PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L24-31PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L24-31PY-LC
Related LinksMS3476L2, MS3476L24-31PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L24-31PY-LC Details Description
Related parts for MS3476L24-31PY-LC
CONN PLUG 9POS .140MATE-N-LOK datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH LSZH OM2+ 10M datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS TINLEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.5MM R/A SMD datasheet.pdf