TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476L24-61P-LC
MS3476L24-61P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3476L24-61P-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN
Datasheet Download
MS3476L24-61P-LC.pdf
Availability of MS3476L24-61P-LC
QUANTITY
MS3476L24-61P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476L24-61P-LC
Internal Part NumberEIS-MS3476L24-61P-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476L24-61P-LC
Related LinksMS3476L2, MS3476L24-61P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476L24-61P-LC Details Description
Related parts for MS3476L24-61P-LC
ID ISC.LRU1000-A-FCC UHF READER datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
E-CAT 32OUT PNP ECON datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf