Micron Technology MT48LC4M16A2TG-6:G TR
MT48LC4M16A2TG-6:G TR picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC4M16A2TG-6:G TR
Brief Description
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ 54TSOP
Datasheet Download
MT48LC4M16A2TG-6:G TR.pdf
Availability of MT48LC4M16A2TG-6:G TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT48LC4M16A2TG-6:G TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC4M16A2TG-6:G TR
Internal Part NumberEIS-MT48LC4M16A2TG-6:G TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLY14W 03/Dec/2011
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size64M (4M x 16)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC4M16A2TG-6:G TR
Related LinksMT48LC4M16, MT48LC4M16A2TG-6:G TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC4M16A2TG-6:G TR Details Description
Related parts for MT48LC4M16A2TG-6:G TR
RES SMD 1.6KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTACT DSUB SKT 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 91 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf