Samtec, Inc. MTLW-103-05-G-D-170
MTLW-103-05-G-D-170 picture photo
Mfg. Part Number
MTLW-103-05-G-D-170
Brief Description
CONN HEADER 6POS 1.00" DL GOLD
Datasheet Download
MTLW-103-05-G-D-170.pdf
Availability of MTLW-103-05-G-D-170
QUANTITY
MTLW-103-05-G-D-170 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTLW-103-05-G-D-170
Internal Part NumberEIS-MTLW-103-05-G-D-170
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.170" (4.32mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTLW-103-05-G-D-170
Related LinksMTLW-103-, MTLW-103-05-G-D-170 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTLW-103-05-G-D-170 Details Description
Related parts for MTLW-103-05-G-D-170
FIXED IND 330UH 110MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM DC3W-NO 10M datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
LMZF 10/2/135 3.5SW datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf