Samtec, Inc. MTMM-116-05-S-D-180
MTMM-116-05-S-D-180 picture photo
Mfg. Part Number
MTMM-116-05-S-D-180
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER GOLD 32POS DUAL ROW
Datasheet Download
MTMM-116-05-S-D-180.pdf
Availability of MTMM-116-05-S-D-180
QUANTITY
MTMM-116-05-S-D-180 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTMM-116-05-S-D-180
Internal Part NumberEIS-MTMM-116-05-S-D-180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi Reliability, Rugged Tiger Eye System
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFleXYZ™ MTMM
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.180" (4.59mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTMM-116-05-S-D-180
Related LinksMTMM-116-, MTMM-116-05-S-D-180 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTMM-116-05-S-D-180 Details Description
Related parts for MTMM-116-05-S-D-180
IC DAC 12BIT MULT SRL 20SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-3 datasheet.pdf
PEDESTAL BASE 18X18X1.13" datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 41A 1.1 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 432 OHM 1% 5W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 10MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 3MM datasheet.pdf