3M MU14-10FLX-BOTTLE
MU14-10FLX-BOTTLE picture photo
Mfg. Part Number
MU14-10FLX-BOTTLE
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
CONN FORK NON-INSUL #10 100PC
Datasheet Download
MU14-10FLX-BOTTLE.pdf
Availability of MU14-10FLX-BOTTLE
QUANTITY
MU14-10FLX-BOTTLE Order Process
Ship out your order
Specifications of MU14-10FLX-BOTTLE
Internal Part NumberEIS-MU14-10FLX-BOTTLE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeSpring, Snap
Stud/Tab Size10 Stud
Width - Outer Edges0.320" (8.13mm)
Length - Overall0.680" (17.27mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
Color-
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper, ETP
Insulation Diameter-
Material - Insulation-
Length - Ring Center to Termination0.250" (6.35mm)
Length - Termination0.250" (6.35mm)
Tongue Inside Opening-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MU14-10FLX-BOTTLE
Related LinksMU14-10F, MU14-10FLX-BOTTLE Datasheet, 3M Distributor
MU14-10FLX-BOTTLE Details Description
Related parts for MU14-10FLX-BOTTLE
CONN FFC RCPT HSG 2POS 2.54MM datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
DOUBLE-USB POWER CABLE (FOR ALL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 10W CM datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf