Murata Electronics North America MVAB120-48-01
MVAB120-48-01 picture photo
Mfg. Part Number
MVAB120-48-01
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 75W
Datasheet Download
MVAB120-48-01.pdf
Availability of MVAB120-48-01
QUANTITY
MVAB120-48-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MVAB120-48-01
Internal Part NumberEIS-MVAB120-48-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Frame, Low Power Front End AC-DC Power Supplies
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMVAB120
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)75W (120W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency91%
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.41" H (101.6mm x 50.8mm x 35.8mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max75W (120W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVAB120-48-01
Related LinksMVAB12, MVAB120-48-01 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MVAB120-48-01 Details Description
Related parts for MVAB120-48-01
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL GAAS 5BIT 10MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf