Murata Electronics North America MVAC400-24AF
MVAC400-24AF picture photo
Mfg. Part Number
MVAC400-24AF
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 12V 5V 250W
Datasheet Download
MVAC400-24AF.pdf
Availability of MVAC400-24AF
QUANTITY
MVAC400-24AF Order Process
Ship out your order
Specifications of MVAC400-24AF
Internal Part NumberEIS-MVAC400-24AF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMVAC External ORing FET Ref Circuit
Product Training ModulesMVAC400 Series Power Supply
Open Frame, Low Power Front End AC-DC Power Supplies
Featured ProductMVAC400 Series Power Supplies
Standard Package18
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMVAC400
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 35V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16.7A, 1A, 2A
Power (Watts)250W (400W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CCC, CE, cURus, VDE
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVAC400-24AF
Related LinksMVAC40, MVAC400-24AF Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MVAC400-24AF Details Description
Related parts for MVAC400-24AF
RES SMD 1.1K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER LINE RFI .250 10A datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 70mA Backlight 8-TDFN (2x3) datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 20W datasheet.pdf