Vishay/Dale RLR07C3R83FMB14
RLR07C3R83FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3R83FMB14
Brief Description
RES 3.83 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3R83FMB14.pdf
Availability of RLR07C3R83FMB14
QUANTITY
RLR07C3R83FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3R83FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3R83FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3R83FMB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3R83FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3R83FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C3R83FMB14
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.5A 190 MOHM TH datasheet.pdf
TOOL DF7E ACCESSORY datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf