United Chemi-Con MVE16VC22RME55TP
MVE16VC22RME55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVE16VC22RME55TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
MVE16VC22RME55TP.pdf
Availability of MVE16VC22RME55TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVE16VC22RME55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE16VC22RME55TP
Internal Part NumberEIS-MVE16VC22RME55TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)15.068 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE16VC22RME55TP
Related LinksMVE16VC2, MVE16VC22RME55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE16VC22RME55TP Details Description
Related parts for MVE16VC22RME55TP
RES 66.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL MANUAL CRIMP AWG 18-22 RP13 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 8.27" datasheet.pdf
IC RECLOCKER SD 4:1 MUX 48LLP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 4.5V datasheet.pdf
IC DAC 10BIT CMOS DUAL 48LQFP datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf