ICCNEXERGY MWA120024A-12A
MWA120024A-12A picture photo
Mfg. Part Number
MWA120024A-12A
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W
Datasheet Download
MWA120024A-12A.pdf
Availability of MWA120024A-12A
QUANTITY
MWA120024A-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of MWA120024A-12A
Internal Part NumberEIS-MWA120024A-12A
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMWA120
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)120W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
Efficiency91%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 8 Pin
Size / Dimension7.56" L x 2.45" W x 1.52" H (192.0mm x 62.2mm x 38.7mm)
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max120W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MWA120024A-12A
Related LinksMWA1200, MWA120024A-12A Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
MWA120024A-12A Details Description
Related parts for MWA120024A-12A
Crystal 25.1750MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC CNTRLR WATCHDOG 8-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" TIN datasheet.pdf
FERRITE CORE EP 25NH T38 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W DIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf