Macronix MX29F400CTTC-90G
MX29F400CTTC-90G picture photo
Mfg. Part Number
MX29F400CTTC-90G
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 90NS 48TSOP
Datasheet Download
MX29F400CTTC-90G.pdf
Availability of MX29F400CTTC-90G
QUANTITY
MX29F400CTTC-90G Order Process
Ship out your order
Specifications of MX29F400CTTC-90G
Internal Part NumberEIS-MX29F400CTTC-90G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMX29F(2,4)00C Migrating from Am29F(2,4)B
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesMX29F
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size4M (512K x 8)
Speed90ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package48-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX29F400CTTC-90G
Related LinksMX29F400, MX29F400CTTC-90G Datasheet, Macronix Distributor
MX29F400CTTC-90G Details Description
Related parts for MX29F400CTTC-90G
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" .50MM 10POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
MCU 32BIT ARM CORTEX 256LBGA datasheet.pdf
DYNAMIC 1900D REC ASSY CAGE 22P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf