CTS Electronic Components MXO45T-3C-60M0000
MXO45T-3C-60M0000 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45T-3C-60M0000
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45T-3C-60M0000.pdf
Availability of MXO45T-3C-60M0000
QUANTITY
MXO45T-3C-60M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45T-3C-60M0000
Internal Part NumberEIS-MXO45T-3C-60M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45T
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height0.240" (6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45T-3C-60M0000
Related LinksMXO45T-3, MXO45T-3C-60M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45T-3C-60M0000 Details Description
Related parts for MXO45T-3C-60M0000
RES SMD 1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1 QUAD 3.3V 256-BGA datasheet.pdf
RES SMD 130KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 820MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf