Omron Automation & Safety MY4IN1 DC100/110 (S)
MY4IN1 DC100/110 (S) picture photo
Mfg. Part Number
MY4IN1 DC100/110 (S)
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Datasheet Download
MY4IN1 DC100/110 (S).pdf
Availability of MY4IN1 DC100/110 (S)
QUANTITY
MY4IN1 DC100/110 (S) Order Process
Ship out your order
Specifications of MY4IN1 DC100/110 (S)
Internal Part NumberEIS-MY4IN1 DC100/110 (S)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Reverse Coil Polarity, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance11.1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MY4IN1 DC100/110 (S)
Related LinksMY4IN1 DC1, MY4IN1 DC100/110 (S) Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MY4IN1 DC100/110 (S) Details Description
Related parts for MY4IN1 DC100/110 (S)
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G1550 /10K /H 5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
25+25 WAY M VERT BM SMT datasheet.pdf
500 TB SOC MATCH/TH/TT datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES 59K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf