Intel N80C186EA25
N80C186EA25 picture photo
Mfg. Part Number
N80C186EA25
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 25MHZ 68PLCC
Datasheet Download
N80C186EA25.pdf
Availability of N80C186EA25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N80C186EA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of N80C186EA25
Internal Part NumberEIS-N80C186EA25
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 80C187
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N80C186EA25
Related LinksN80C1, N80C186EA25 Datasheet, Intel Distributor
N80C186EA25 Details Description
Related parts for N80C186EA25
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1500W datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 12"X 60YD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf