Vishay/Dale RLR32C1583FPBSL
RLR32C1583FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1583FPBSL
Brief Description
RES 158K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1583FPBSL.pdf
Availability of RLR32C1583FPBSL
QUANTITY
RLR32C1583FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1583FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1583FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1583FPBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1583FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1583FPBSL Details Description
Related parts for RLR32C1583FPBSL
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
OSC VCXO 1.544MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 760VDC RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf