Intel N80C188XL20
N80C188XL20 picture photo
Mfg. Part Number
N80C188XL20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 20MHZ 68PLCC
Datasheet Download
N80C188XL20.pdf
Availability of N80C188XL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
N80C188XL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of N80C188XL20
Internal Part NumberEIS-N80C188XL20
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)N80C188XL20
Related LinksN80C1, N80C188XL20 Datasheet, Intel Distributor
N80C188XL20 Details Description
Related parts for N80C188XL20
TRANS PREBIAS NPN 300MW NS-B1 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 9.78NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf