BUD Industries, Inc. NBA-10164
NBA-10164 picture photo
Mfg. Part Number
NBA-10164
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ABS GRAY/CLR 11.83"LX7.85"W
Datasheet Download
NBA-10164.pdf
Availability of NBA-10164
QUANTITY
NBA-10164 Order Process
Ship out your order
Specifications of NBA-10164
Internal Part NumberEIS-NBA-10164
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesModified Enclosures
Video FileBud's Custom Capabilities
Custom BUD Box Enclosures – Another Geek Moment
Featured ProductCustomize Your Enclosure
2D DrawingNBA-101(4,6)4.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesNBA
Container TypeBox
Size / Dimension11.832" L x 7.848" W (300.53mm x 199.34mm)
Height7.085" (179.96mm)
Area (L x W)92.9" (599cm)
DesignHinged Door, Lid
MaterialPlastic, ABS
ColorGray, Clear Cover/Door
Thickness0.140" (3.56mm)
FeaturesPCB Supports, Stainless Steel Hinges
RatingsIP65, IP66, IP67, NEMA 1,2,4,4X,12,13
Material Flammability RatingUL94 5VB, UL94 V-0
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBA-10164
Related LinksNBA-, NBA-10164 Datasheet, BUD Industries, Inc. Distributor
NBA-10164 Details Description
Related parts for NBA-10164
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 30.66VC AXIAL datasheet.pdf
FILTER BALANCE BLUETOOTH CSR BC4 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 10% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf