BUD Industries, Inc. NBF-32406
NBF-32406 picture photo
Mfg. Part Number
NBF-32406
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ABS/PBT GRY/CLR 7.87LX3.93"W
Datasheet Download
NBF-32406.pdf
Availability of NBF-32406
QUANTITY
NBF-32406 Order Process
Ship out your order
Specifications of NBF-32406
Internal Part NumberEIS-NBF-32406
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileBud's Custom Capabilities
Custom BUD Box Enclosures – Another Geek Moment
Featured ProductCustomize Your Enclosure
2D DrawingNBF-32x06 Drawing.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesNBF
Container TypeBox
Size / Dimension7.870" L x 3.930" W (199.90mm x 99.82mm)
Height2.750" (69.85mm)
Area (L x W)30.9" (199cm)
DesignHinged Door, Lid
MaterialPlastic, ABS/PBT Blend
ColorGray, Clear Cover/Door
Thickness0.115" (2.92mm)
FeaturesPCB Supports, Non-Metallic Hinges
RatingsIP65, IP66, NEMA 1,2,4,4X,12,13
Material Flammability RatingUL94 5VA
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBF-32406
Related LinksNBF-, NBF-32406 Datasheet, BUD Industries, Inc. Distributor
NBF-32406 Details Description
Related parts for NBF-32406
BATTERY PACK NICAD 7.2V 700MAH datasheet.pdf
KIT TOOLPAK METER HANGING datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 48MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf